Jakość życia to jeden z najpopularniejszych tematów wielu prac badawczych. Zazwyczaj jest ona kojarzona z czynnikami takimi jak: wykształcenie, sytuacja ekonomiczna, zawodowa, rodzinna, sprawność fizyczna czy zachowania seksualne. Natomiast w medycynie jakość życia jest bezpośrednio związana ze stanem zdrowia.
Do tej pory powstała ogromna ilość standaryzowanych kwestionariuszy badających jakość życia, uwzględniając szczególnie stan zdrowa. Większość z nich została tak opracowana, aby odpowiadały na jakość życia konkretnych grup pacjentów (np. chorych na nowotwory). Trudno tutaj wskazać jednoznacznie, które są najpopularniejsze. Jeśli jednak przyjąć, jakie grupy pacjentów są najczęściej poddawane badaniom jakości życia, można podjąć próbę wskazania tych najpopularniejszych kwestionariuszy. Poniższy ranking to efekt takiej mojej próby 🙂
1. WHOQOL
Kwestionariusz WHOQOL-100 to międzynarodowe narzędzie badawcze, zaproponowane przez WHO. Umożliwia ocenę sytuacji życiowej człowieka, będącej konsekwencją choroby i stosowanej terapii. W wersji rozszerzonej, składającej się ze 100 pytań, kwestionariusz bada 6 dziedzin jakości życia (fizyczne aspekty funkcjonowania, psychologiczne aspekty funkcjonowania, poziom niezależności, funkcjonowanie społeczne, sprzyjające środowisko oraz duchowe i religijne aspekty funkcjonowania). Natomiast w wersji skróconej (WHOQOL-BREF), znacznie bardziej popularnej, składającej się z 26 pytań, kwestionariusz umożliwia ocenę jakości życia w zakresie 4 dziedzin: fizycznej, psychologicznej, społecznej i środowiskowej. Skala zawiera również pytania, które analizowane są oddzielnie: dotyczące indywidualnej ogólnej percepcji jakości życia i indywidualnej ogólnej percepcji własnego zdrowia.
2. The MOS 36-Item Short-Form Health Survey (SF-36)
Kwestionariusz SF-36 jest szeroko stosowanym kwestionariuszem służącym do badania jakości życia związanej ze zdrowiem. Kwestionariusz ten złożony z 36 pytań, które składają się na 8 kategorii, odnoszących się do zdrowia psychicznego i fizycznego: funkcjonowanie fizyczne, problemy zdrowotne ograniczające pełnienie dotychczasowych funkcji społecznych (rola fizyczna), ból somatyczny, ogólny stan zdrowia, witalność, funkcjonowanie społeczne, problemy emocjonalne ograniczające pełnienie dotychczasowych funkcji społecznych (rola emocjonalna) i zdrowie psychiczne.
3. EORTC QLQ-C30
Kwestionariusz EORTC QLQ-C30 (wersja 3.0) został utworzony przez European Organization for Research and Treatment of Cancer (w skrócie EORTC) i – jak sama nazwa wskazuje – jest przeznaczony do badania jakości życia osób chorujących na nowotwory. Kwestionariusz składa się z 30 pytań, które pozwalając ocenić jakość życia pacjentów po względem skali oceny ogólnego stanu zdrowia, 5 skal funkcjonalnych (fizycznej, czynności, emocje, społecznej, funkcje poznawcze) i 9 skal objawów (zmęczenie, ból, nudności i wymioty, duszności, zaburzenia snu, zaparcia, biegunki i poziom zadowolenia z sytuacji finansowej). W celu dokładniejszej oceny jakości życia opracowano dodatkowe moduły kwestionariusza, skierowane do pacjentów chorujących na konkretne nowotwory, m.in.: płuca (QLQ-LC13), piersi (QLQ-BR23), głowy i szyi (QLQ-H&N35), przełyku (QLQ-OES18), jajnika (QLQ-OV28), żołądka (QLQ-STO22), szpiczaka (QLQ-MY20), szyjki macicy (QLQ-CX24), przełyku i żołądka (QLQ-OG25) czy prostaty (QLQ-PR25).
4. Nottingham Health Profile (NHP)
Kwestionariusz NHP służy do pomiaru problemów ze zdrowiem postrzeganych przez pacjentów oraz do ich subiektywnej oceny wpływu tych problemów na codzienne funkcjonowanie. Jest on powszechnie stosowany do mierzenia jakości życia populacji i grup osób z określonymi, specyficznymi problemami zdrowotnymi. Złożony łącznie z 45 pytań kwestionariusz obejmuje sferę fizyczną, psychiczną, emocjonalną i kontakty społeczne badanego. Na wstępie pacjent pytany jest o subiektywną ocenę swojego aktualnego stanu zdrowia w przedziale od bardzo dobrego do bardzo złego. Potem w I części znajduje się 38 pytań dotyczących codziennego funkcjonowania, które składają się na 6 kategorii podlegających ocenie. Są to: sen, energia, reakcje emocjonalne, izolacja społeczna, sprawność fizyczna i ból. Następnie w II części znajduje się 7 pytań dotyczących pracy zawodowej i zajęć w domu, życia towarzyskiego, relacji z domownikami, życia seksualnego, hobby oraz spędzania czasu wolnego (wyjazdy, wakacje) w kontekście zaburzenia tych sfer przez problemy związane ze zdrowiem.
5. St. George’s Respiratory Questionnaire (SGRQ)
Kwestionariusz SGRQ pozwala ocenić wpływ chorób układu oddechowego na codzienną aktywność pacjentów chorych na astmę oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Składa się trzech części. Część I z nich bada dolegliwości, takie jak: odksztuszanie wydzieliny, częstość występowania napadów kaszlu, występowanie i czas trwania świszczącego oddechu oraz napadów duszności, itp. Część II dotyczy aktywności fizycznej, a w szczególności jej ograniczeń wynikających z obecności choroby. Z kolei część III przeznaczona jest na badanie wpływu choroby na codzienne funkcjonowanie pacjenta w społeczeństwie (aktywność społeczna i zawodowa, objawy uboczne, zapotrzebowanie na leki).
6. Euro – Quality of Life Questionnaire (EQ-5D)
Kwestionariusz EQ-5D przeznaczony jest do oceny jakości życia osób będących powyżej 12. roku życia. Stąd też często jest wykorzystywany do badania jakości życia młodzieży. To wiarygodny, powszechnie stosowany kwestionariusz dostarczający prosty i opisowy wskaźnik stanu zdrowia. Złożony z 5 pytań umożliwia analizę stanu zdrowia badanych przy uwzględnieniu 5 kategorii, tj.: troska o siebie, sprawność fizyczna, codzienna aktywność (praca, obowiązki domowe, nauka, wypoczynek, rodzina), lęk/depresja oraz ból/dyskomfort. Kwestionariusz podzielony jest na dwie części. Część I opiera się na wyżej wymienionych kategoriach oceny stanu zdrowia (EQ Index), natomiast część II zawiera skalę VAS, na której respondent ocenia swój stan zdrowia (EQ-VAS).
7. Karnofsky’s Performance Status (KPS)
Narzędzie to, zwane też Indeksem Wydolności, bada poziom funkcjonowania człowieka w codziennej aktywności życiowej. Za pomocą kwestionariusza KPS określany jest stopień samodzielności i samowystarczalności w zakresie realizacji potrzeb osobistych oraz stopień zależności od stałej, instytucjonalnej opieki medycznej. Wyniki tej oceny wyrażone są w postaci jednej liczby (w skali od 0% do 100%, gdzie wyższa wartość procentowa odpowiada wyższej jakości życia pacjenta). Co ważne, kwestionariusz bada jedynie funkcjonowanie fizyczne chorego, nie uwzględnia jego stanu psychicznego i emocjonalnego mającego wpływ na jakość życia.
8. Sickness Impact Profile (SIP)
Kwestionariusz SIP bada jakość życia w wymiarze funkcjonalnym. Złożony z 136 pytań pozwala na ocenę 2 dziedzin życia – fizycznej (tj. poruszanie się, przemieszanie się, higiena ciała) i psychospołecznej (tj. komunikowanie się, funkcje poznawcze, emocje, interakcje społeczne), a także 5 kategorii niezależnych (tj. sen i wypoczynek, jedzenie, praca, gospodarstwo domowe oraz rekreacja i czas wolny). Punktacja dla kategorii, dziedziny i całości SIP wynosi od 0 do 100, gdzie wyższa punktacja oznacza gorszą jakość życia.
9. MacMaster Health Index Questionnaire (MHIQ)
Kwestionariusz MHIQ zawiera 59 pytań, podzielonych na 2 części. Część I pozwala ocenić wydolność fizyczną badanego (poruszania się, przemieszczanie, przygotowywanie i spożywanie posiłków, toaleta, podróżowanie, a także stan wzroku i słuchu). Z kolei, część II przeznaczona jest na badanie wpływu choroby na funkcjonowanie psychiczne (samopoczucie, kondycja, czas wolny, praca zarobkowa, kontakty z innymi ludźmi, a także zdarzenia mające negatywny wpływ na zdrowie psychiczne).
10. Kwestionariusz…?
Ten punkt zostawiam Wam 🙂 Tak jak napisałam na wstępie, jest bardzo wiele opracowanych kwestionariuszy badających jakość życia. Jak przeanalizować różne źródła, to każdy podaje inne kwestionariusze jako te najpopularniejsze. W tym punkcie można było zawrzeć zarówno kwestionariusz skierowany do osób chorych na astmę (tj. Asthma Quality of Live Questionnaire – AQLQ), padaczkę (tj. Quality of Life in Epilepsy Inventory – QOLIE), cukrzycę (Audit of Diabetes-Dependent Quality of Life – ADDQoL) czy kobiet w okresie menopauzy (tj. Women’s Health Questionnaire – WHQ). Można tutaj też wskazać kwestionariusze skierowane do bardziej ogólnej grupy (np. kwestionariusze Quality of Well Being Scale – QWB, Quality of Life Index – QLI itd.), które jednak nie są tak popularne jak chociażby WHOQOL czy SF-36.
Co w takim razie widzielibyście w ostatnim punkcie? 🙂
Źródła:
- „Metody kwestionariuszowe badania jakości życia” Kłak Anna, Mińko Magdalena, Siwczyńska Dorota
- „Ocena jakości życia w chorobach układu nerwowego” Zagórska Agnieszka, Ślusarz Robert, Beuth Wojciech, Grzelak Lech, Tafelski Marcin, Szrajda Justyna
- Jakość życia zależna od zdrowia – generyczne kwestionariusze badawcze
- „Wykształcenie i status zawodowy a jakość życia kobiet w wieku około- i pomenopauzalnym” Żołnierczuk-Kieliszek Dorota, Kulik Teresa Bernadetta, P Acian Anna, Stefanowicz Agata
- „Trafność i rzetelność kwestionariusza oceny jakości życia EORTC QLQ C30 oraz jego modułu dotyczącego pacjentek z nowotworami piersi (EORTC QLQ BR23)” Zawisza Katarzyna, Tobiasz-Adamczyk Beata, Nowak Wojciech, Kulig Jan, Jędrys Joanna
- „Metodyka oceny jakości życia” Turska Wioletta, Skowron Agnieszka
- „Wielowymiarowa ocena jakości życia chorych na cukrzycę” Lewko Jolanta, Krajewska-Kułak Elżbieta
Może Pani napisać jak się interpretuje kwestionariusz Whoqol Bref (skróconą wersję) i czy jest do niej dostępny klucz, jeżeli tak to gdzie?
Klucz do WOQOL-BREF jest dostępny m.in. tutaj. Sama korzystałam z klucza opublikowanego przez Katedrę Pielęgniarstwa, Wydział Nauk o Zdrowiu AM w Poznaniu (według tłumaczenia Dr Krystyny Jaracz).
Czy klucz można znaleźć w książce „jakość życia w naukach medycznych” czy w innym źródle?
Czy, żeby posłużyć się WHOQOL – BREF w pracy magisterskiej należy uzyskać zgodę ze strony WHO?
Jeśli masz na myśli książkę „Jakość życia w naukach medycznych” autorstwa Laury Wołowickiej, to podobno (bo osobiście jej nie miałam jeszcze w rękach) tak, jest tam przedstawiony kwestionariusz WHOQOL-BREF i klucz do niego. Wiem to z innych źródeł, które powoływały się na tę właśnie książkę. Natomiast klucz można spotkać w wielu źródłach. Przykładowo tutaj na stronie WHO. Ale jest też dostępny po angielsku tutaj . Zgoda WHO nie jest potrzebna.
Dziękuję za odpowiedź 🙂
Dzień dobry. Czy jest Pani pewna, że nie trzeba zgody WHO a wykorzystanie kwestionariusza WHOQOL-BREF? Mam bardzo skrupulatnego przewodniczącego komisji i chciałabym być pewna. Pozdrawiam
Jeśli pyta Pani o zgodę Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), to w praktyce nikt o taką zgodę nie ubiega się. Wiele osób korzysta w swoich pracach dyplomowych kwestionariusza WHOQOL-BREF nie mając zgody autorów (w tym autorów polskiej wersji). Natomiast w artykułach naukowych opierających się o ten kwestionariusz autorzy często powołują sie na licencję i zgodę komisji bioetycznej u autorów. Jeśli chce być Pani spokojniejsza, sugeruję zorganizować zgodę autorów polskiej wersji.
Czy mogę prosić o link klucza opublikowanego przez Katedrę Pielęgniarstwa, Wydział Nauk o Zdrowiu AM w Poznaniu, ponieważ nie mogę go znaleźć 🙂
Witam potrzebuję ankiety do tematu jakość życia pacjentów z astmą oskrzelową
Do oceny jakości życia pacjentów z astmą ostrzelową – jak można przeczytać tutaj – wykorzystuje się wiele instrumentów generycznych, na przykład Medical Outcomes Survey Short Form 36 (SF-36), kwestionariusz EuroQoL (EQ-5D) czy World Health Organization Quality of Life Questionnaire (WHOQOL), a także specyficzne narzędzia, spośród których najczęściej stosuje się Kwestionariusz Szpitala Św. Jerzego (SGRO) oraz Asthma Quality of Life Questionnaire (AQLQ). Kwestionariusze SF-36 czy WHOQOL są często wykorzystywane, stąd też dostęp do nich jest stosunkowo łatwy.
Mam pytanie czy skale do pomiaru bezsenności ISS oraz Epwoth dostępne w internecie wymagają licencji. A jeśli tak to skąd je pozyskać.
Prawdopododobnie licencja nie jest wymagana. W różnych artykułach, w ktorych mowa o wykorzystaniu tych skal, nie spotkałam się z informacją, że taka licencja / zgoda została uzyskana (co ma miejsce w przypadku wielu kwestionariuszy standaryzowanych).
Witam.
Piszę pracę na temat Wpływu masażu na jakość życia u osób aktywnych zawodowo.Proszę doradzić mi jakiej ankiety użyć i gdzie szukać?
W Internecie można spotkać badania badające jakość życia różnych grup społecznych, które wykorzystują Kwestionariusz poczucia jakości życia (QLQ) R.L. Schalocka i K.D. Keitha w tłumaczeniu i adaptacji A. Jurosa (tutaj promotor powinien pomóc w znalezieniu go, w Internecie nie jest łatwo go znaleźć…). Są też badania takie jak to, które choć nie dotyczy osób chorych (nie są to stricte badania medyczne) to wykorzystują kwestionariusz WHOQOL-BREF (a ten już dużo łatwiejszy do znalezienia – w poprzednich komentarzach pisałam, że jest dostępny m.in. tutaj)
PROSZĘ O POMOC W DOSTĘPIE DO ANKIETY NA TEMAT ZNAJOMOŚCI CZYNNIKÓW RYZYKA CHORÓB NOWOTWOROWYCH PŁUC.BĘDĘ BARDZO WDZIĘCZNA.
Bardzo chciałabym Pani pomóc, ale wszechwiedząca nie jestem 🙂 Może warto stworzyć własny autorski kwestionariusz na ten temat?
A czy jest dostepny klucz do whoqol bref skrócona wersja po polsku?
Witam, poszukuję kwestionariusza Nottingham Health Profile, czy mogę prosić o jakieś wskazówki gdzie mogę go znależć?
Kwestionariusz Nottingham Health Profile w wersji po polsku jest dość trudny do znalezienia, natomiast w wersji po angielsku jest dostępny np. tutaj.
Witam! Czy orientuje się pani gdzie znajdę ankietę lub skalę dobrostanu psychicznego?
Pozdrawiam
Witam potrzebuję ankiety odnośnie jakości życia po zabiegu usunięcia zaćmy proszę o poradę
Witam potrzebuję ankiety jakości życia z chorobą nowotworową pęcherza moczowego.
Kwestionariusz EORTC QLQ-C30 jest bardzo popularny w tego typu badaniach 🙂 Pozdrawiam
Czy również konieczna jest zgoda autorów przy użyciu w pracach dyplomowych? gdzie mogę znależć wzór oraz sposob interpretacji?
Witam mam pytanie czy do wykorzystania w pracy magisterskiej kwestionariusz sf36 jest potrzebna zgoda autorów jeżeli tak to gdzie się zwrócić o taką zgode pozdrawiam
Witam mam pytanie, czy do użycia kwestionariusza SGRQ w pracy magisterskiej trzeba mieć zgodę? Jeśli tak to gdzie ją uzyskać.
Witam, czy wie Pani jak interpretować przekształcone wyniki w kwestionariuszu whoqol bref?
Im wyższe wyniki, tym lepsza jakość życia w poszczególnych dziedzinach.
Witam, który kwestionariusz wybrać przy temacie pracy „Jakość życia ż chorobą Hashimoto”?
Witaj Angeliko, osobiście w dotychczasowej praktyce miałam do czynienia z autorskimi kwestionariuszami badającymi jakość życia tego typu osób. Nie znam też standaryzowanych kwestionariuszy dla tego typu pacjentów, być może wystarczy zastosować SF-36 lub WHOQOL-BREF jako część całego narzędzia badawczego (w innej części można dodać własne pytania dotyczące danej grupy).
Witam gdzie można ubiegać się o zgodę do użycia kwestionariusza SF-36 i WHOQOL-BREF. Chodzi o polską wersję. Dziękuję
Zgodnie ze „sztuką” powinna być zgoda autorów polskich wersji. W praktyce nie zawsze jest to przestrzegane.
dziękuje za odpowiedź. mam jeszcze pytanie gdzie można znaleśc – Skala Wsparcia Społecznego (ISSB) M. Barrery, I. Sandlera i T. Ramsaya w adaptacji H. Sęk ?
witam, gdzie mogę znaleźć klucz do SF-36?
witam.mam pytanie gdzie znaleźć kwestionariusz zadowolenia pacjenta z jakości opieki pielęgniarskiej i polską wersję skali klinicznych wskaźników jakości postępowania z bólem pooperacyjnym.Bardzo proszę o pomoc.
Jeśli te kwestionariusze są potrzebne do pracy dyplomowej i w Internecie nie można ich znaleźć, proponuję zorganizować je bezpośrednio przez promotora. Promotorzy na ogół mają – jako naukowcy – ułatwiony dostęp do gotowych kwestionariuszy.
Cześć wielkie dzięki za post !
Witam, jakie kwestionariusze polecasz do pracy magisterskiej nad badaniem jakości życia u chorych z diagnozą tocznia układowego?
Kwestionariusz WHOQOL-BREF jest często wykorzystywanym do badania jakości życia różnych grup pacjentów. Jeśli ta konkretna grupa (chorzy z diagnozą tocznia układowego) nie ma żadnego kwestionariusza jakości życia dostosowanego do jej sytuacji, to WHOQOL-BREF jest dobrym wyborem.
a czy posiada Pani klucz w wersji polskiej do tego kwestionariusza?
W jednym z poprzednich komentarzy pisałam, że klucz do WOQOL-BREF jest dostępny m.in. tutaj.
Gdzie mogę zleleźć Skalę Życiowego Funkcjonowania w Chorobach Nowotworowych (Functional Living Index for Cancer) i kwestionariusz QLQ-C30?
Z góry dziękuję za każdą pomoc.
Proszę o klucz do ankiet standaryzowanych EORCT QLQ-C30 i QLQ-BR23 ,nie mogę zdobyć.
Ja również…. mam ten sam problem.
Witam,
Jestem doktorantką i chciałabym wykorzystać w swoich badaniach kwestionariusz SF-36 do oceny jakości życia (ale tylko części odnoszącej się do aspektów fizycznych, a nie emocjonalnych). Czy jako osoba nie będąca psychologiem mogę wykorzystać i zinterpretować wyniki uzyskane z kwestionariusza w swoich badaniach?
Bycie psychologiem nie warunkuje korzystania z kwestionariusza SD-36 i interpretacji jego wyników.
SF-36 z tego co się orientuje jest odpłatne…. i to idzie w euro.
Pisze Pani, że wystarczy zgoda polskich „tłumaczy” czy jest to sprawdzona informacja?
WHO z tego co wiem też ma gotowy kwestionariusz dla osoby ubiegajacej się o zgodę na wykorzystanie.
gdzie mogę znaleźć sprawdzone informacje?
witam, piszę pracę na temat urazów stawu skokowego u koszykarzy. Gdzie szukać takiej ankiety standaryzowanej lub jakiej można użyć?
Pozdrawiam
Dzień dobry, chciałabym wykonać badania na grupie chorych po udarze mózgu. Czy kwestionariusz WHOQOL-BREF jest dobrym wyborem czy są inne, które lepiej pasują do tematu pracy?
Dzień dobry 🙂 Z mojej praktyki wynika, że kwestionariusz WHOQOL-BREF jest często wybierany jako narzędzie do badania jakości życia różnych grup pacjentów z konkretnymi chorobami lub dolegliwościami. Osobiście nie znam kwestionariusza badającego jakość życia wyspecjalizowanego pod osoby po udarze. WHOQOL-BREF wydaje się być dobrym wyborem 🙂
Dzień dobry, proszę o pomoc, jestem panią 40 + której zachciało się uczyć, do swojej pracy badawczej musiałam użyć ankiety standaryzowanej, użyłam WHOQOL – BREF, a teraz nie wiem jak ją interpretować zupełnie nie rozumiem o co w tym chodzi. Z góry dziękuję za pomoc.
W pierwszej kolejności dla pytań P3, P4 i P6 odwracamy punktację: (1=5) (2=4) (3=3) (4=2) (5=1). Następnie zliczamy punkty dla poszczególnych dziedzin jakości życia według wzorów:
Domena fizyczna
=ŚREDNIA(P3,P4,P10,P15,P16,P17,P18)*4
Domena psychologiczna
=ŚREDNIA(P5,P6,P7,P11,P19,P26)*4
Relacje społeczne
=ŚREDNIA(P20,P21,P22)*4
Środowisko
=ŚREDNIA(P8,P9,P12,P13,P14,P23,P24,P25)*4
Czyli dla każdej dziedziny uśredniamy ilość punktów przyznanych za odpowiedzi na wybrane pytania i mnożymy ją przez 4. Zakres punktacji dla każdej dziedziny zamyka się w przedziale 4-20 punktów. Im więcej punktów, tym lepsza jakość życia. Tutaj też na końcu jest klucz do kwestionariusza WHOQOL-BREF.
Dziękuję bardzo, jestem wdzięczna, właśnie takie ankiety z kluczem miałam i niestety nie rozumiałam co mam z tym zrobić. DZIĘKI WIELKIE Pozdrawiam
Dzien dobry,
prośba o pomoc w zakresie kwestionariusza SF-36. Nie mogę znaleźć klucza – interpretacji oraz do kogo wysłać prośbę o zgodę.
Witam,
Nie orientuje się ktoś czy wymagana jest zgoda do użycia kwestionariusza Oswestry lub Roland-Morris Low Back Pain And Disability Questionnaire (RMQ) w wersji polskiej?
Z góry dziękuje za pomoc.
Witam serdecznie. Jestem studentką i piszę pracę mgr. na temat,, Jakość życia pacjentów dializowanych,, Do oceny jakości życia użyję polską wersję kwestionariusza WHOQOL-BREF opracowaną przez Laurę Wołowicką i Krystynę Jaracz .Czytałam poprzednie Pani wpisy i klucz jest w języku angielskim. Jaki jest klucz do polskiej wersji ,po polsku? BŁAGAM O POMOC.
Tutaj jest najważniejszy fragment klucza WHOQOL-Bref według tłumaczenia dr Jaracz
.
Dziedzina 1 to dziedzina fizyczna, Dziedzina 2 – dziedzina psychologiczna, Dziedzina 3 – Relacje społeczne, a Dziedzina 4 – Środowisko.
Dzień dobry, czy może mi pani powiedzieć jak omówić sposób przeliczenia wyników surowych w kwestionariuszu Nottingham health profile?
Dzień dobry, czy wybór kwestionariusza WHOQOL -BREF przy ocenie jakość życia chorych na stwardnienie rozsiane będzie dobrym pomysłem?
Dzień dobry 🙂 WHOQOL-Bref może być, ale odpowiedniejszym będzie Multiple Sclerosis Quality of Life-54 (MSQOL-54).
witam serdecznie. Proszę mi pomóc w jaki sposób mam uzyska zgodę od autorów narzędzia standaryzowanego na jego wykorzystanie. Dokładnie chodzi mi o Ocena jakości życia wg.Jaracz i Wołowicz. Czy taka zgoda jest potrzebna jeśli narzędzie jest ogólnodostępne? Jeśli tak to bardzo proszę o wzór takiego podania. A jeśli zna Pani adres gdzie odnajdę te autorki.Pozdrawiam
W mojej praktyce taka zgoda nie była wymagana. Trzeba natomiast powołać się na autorki przedstawiając narzędzie badawcze (czyli podac informację, że skorzystano z kwestionariusza według ich tłumaczenia i podać źródło, tj. odwołanie do punlikacji z tłumaczeniem).
Dzień dobry, czy do zastosowania kwestionariuszy EQ-5D-5L oraz WHOQOL-BREF w badaniach naukowych wymagane jest posiadanie licencji? Wiem, że dla SF-36 wymagana jest takowa licencja ale o tych dwóch nie znalazłam żadnej informacji 🙁
Pozdrawiam serdecznie
Czy posiada ktoś klucz do kwestionariusza KDQOOL SF polskiej wersji, lub wie gdzie można go znaleźć będę wdzięczna za informację
Dzień dobry. Gdzie mogłabym odnaleźć klucz do kwestionariusza WHOQOL-100? Bardzo proszę o pomoc.
Dzień dobry,
szukam kwestionariusza ankiety standaryzowanego dotyczącego kosmetyków. Temat pracy magisterskiej „Wpływ kosmetyków na regenerację skóry”. Jakiego kwestionariusza użyć. Proszę o pomoc. Dziękuję za wsparcie.
Witam,
Czy można wzorować sie na kwestionariuszu oceniającym jakość życia SF- 36 wersja skrócona i WHOQOL-Bref w pracy magisterskiej nie mając praw autorskich?
Czy można bez licencji pobrać te skale za darmo i wykorzystać je w swoich badaniach?
Będę wdzięczna za podpowiedź
Dzień dobry,
link do klucza WHOQOL-BREF w języku polskim na oficjalnej stronie WHO podany przez analityczka.pl nie działa. Czy może Pani podać inny link do owego klucza?
Dzień dobry, najwyraźniej WHO przeniosła ten klucz w inne miejsce. Na ten moment klucz dostępny jest tutaj.
Witam, jaki byłby najlepszy kwestionariusz do oceny jakości życia pacjentów po przeszczepie serca?
Dziękuję za odpowiedź